Paměť
Co je paměť
Paměť je schopnost CNS zaznamenávat, uchovávat, a pak si i vybavit nějaké informace o zkušenostech. Rozlišujeme 3 fáze paměti:
- Vštípení (kódování), neboli ukládání do paměti, probíhá ve formě vizuální, akustické, sémantické...
- Retence (podržení), neboli uchování v paměti, důležitým faktorem je vlastní motivace (či citová angažovanost) si věc zapamatovat
- Vybavení (reprodukce), časté užití asociací, rozlišujeme 2 formy vybavení:
- Spontánní (rekonstrukce) - test typu napiš vše co víš
- Znovupoznání (rekognice) - test typu zaškrtni variantu abcd
Paměť - základní model
Kognitivní psychologové Atkinson a Shiffrin popisují 3 paměťové systémy:
- Senzorická (ultrakrátká) paměť - tato paměť slouží k uchovávání smyslových dat (například sluchové informace si standardně vybavíme 4 vteřiny zpět, vizuální jen cca 0,25 vteřiny)
- Krátkodobá paměť - probíhá v ní aktuální mentální aktivita. Krátkodobá paměť má cca 30 vteřin, kapacita je 7 +/- 2 položky (to je tzv. Millerovo magické číslo - tyto položky mohou být číslice, slova, písmena, letopočty, ale i celá souvětí)
- Dlouhodobá paměť - ohromná kapacita, u zdravého člověka se uchovávají informace i na celý
život. Dlouhodobá paměť má 2 hlavní subsystémy:
- Explicitní (deklarativní) - ta se dělí na paměť epizodickou (informace o událostech, zahrnující časový, prostorový a citový rozměr; autobiografie) a paměť sémantickou (obecná fakta o světě a jeho fungování, např. Pythagorova věta)
- Implicitní (procedurální) - paměť sloužící k zapamatování dovedností a pravidel, informace jsou hůře verbálně vyjádřitelné (chůze, držení příboru, obranné reflexy apod.)
Při zapamatovávání hraje roli řada faktorů, mimo jiné také způsob učení, smysluplnost obsahu, kulturní faktory, ale také proces zapomínání.