Existenciální a humanistická psychologie
Existenciální a humanistická psychologie jsou proudy psychologie 20. století, které kladou důraz na individuální zkušenost, svobodu, smysl života a lidskou autonomii. Tyto proudy vznikly v reakci na behaviorismus a psychoanalýzu, které se zaměřovaly především na objektivní pozorování a nevědomé procesy.Zatímco v Evropě se rozvíjela zejména existenciální psychologie (vycházející z děl Kierkegaarda, Heideggera a dalších), v Americe vzniká humanistická psychologie. Oba směry jsou si v mnohém podobné, a proto bývají často spojovány v jeden. Jasné rozdíly však mezi nimi přeci jen najdeme.
Hlavní rozdíly existenciální a humanistické psychologie
Existenciální a humanistická psychologie jsou dvě významné školy myšlení, které mají určité odlišnosti. Vyzvedněme alespoň tyto tři:- Existenciální psychologové považují lidskou přirozenost za neutrální a věří, že člověk se nerodí ani dobrý, ani zlý. Na druhé straně, humanistická psychologie považuje lidi za základně dobré.
- Hlavní motivační síla v lidském chování se také liší. Humanistická psychologie vidí motivaci v naplnění vlastního potenciálu, zatímco existenciální psychologie (zejm. pak. V. E. Frankl) zdůrazňuje hledání smyslu života.
- Existenciální psychologové také považují uvědomění si vlastní konečnosti za nezbytnou podmínku pro autentický život, zatímco humanistická psychologie na toto uvědomění neklade takový důraz.
Představitelé existenciální a humanistické psychologie
Existenciální psychologie
- Martin Heidegger (1889 - 1976)
- Medard Boss (1903–1991)
- Viktor E. Frankl (1905-1997)
Humanistické psychologie
- Abraham Harold Maslow (1908–1970)
- Carl Rogers (1902–1987)
- Rollo R. May (1909-1994)